Z uwagi na to, że fotografia noworodkowa cieszy się coraz większą popularnością, postanowiłam napisać kilka słów na temat tej specyficznej dziedziny fotografii. Tekst powstał na podstawie wywiadu z Alecią Silva (The Portrait Place), który w prosty sposób wyjaśnia najczęstsze wątpliwości i pytania rodziców nim decydują się na sesję noworodkową.
P: Czy fotografia noworodkowa nie jest stosunkowo nowym pomysłem? A może jest to tylko przelotna moda, która minie z czasem?
O: Tak, w świecie fotografii w przeciągu ostatnich pięciu lat fotografowanie noworodków zaistniało jako nowa forma sztuki. Trendy z zagranicy przyjmują się również u Nas. W przeszłości rodzice często decydowali się na pierwszą sesję, gdy ich dziecko miało około 2-3 miesięcy. Teraz fotografowie noworodkowi, tacy jak ja, fotografują maleństwa poniżej 2 tygodnia życia.
Mimo, że sesja noworodkowa zaledwie kilka dni po przyjściu dziecka na świat wciąż jawi się jako nowatorski pomysł, głęboko wierzę, że nie jest to tylko przelotny trend. Moda przychodzi i odchodzi, ponieważ ludzie nudzą się nią i poszukują czegoś nowego. Zamysł fotografii noworodkowej jest podobny do zamysłu fotografii ślubnej. Twoje nowonarodzone dziecko będzie maleństwem tylko przez króciutki moment swego życia, to kwestia kilku dni. Masz wyłącznie jedną, jedyną szansę na uchwycenie tej chwili zanim ona bezpowrotnie minie.
P: Pierwszy tydzień lub dwa po porodzie, to dla rodziców ciężki okres przystosowawczy. Dlaczego sesja noworodkowa musi być wykonana w trakcie pierwszych dwóch tygodni życia dziecka?
O: Mam trójkę dzieci, dlatego wiem jak ciężkie potrafią być pierwsze tygodnie po porodzie. Ale, paradoksalnie, jako że ten okres jest wyjątkowo trudny, portrety noworodków stają się niezwykle ważne dla wielu osób. Ponieważ rodziny zmagają się z nową sytuacją, ten przelotny etap życia noworodka jest łatwo zapominanym okresem.
Noworodki zmieniają się radykalnie w ciągu pierwszych tygodni życia. Po porodzie są w stanie układać się w słodkie pozy, wyrażają gestami życie w łonie matki. Śpią snem tak głębokim, że czasami obudzenie ich jest niemożliwe. I mają ten bezcenny wygląd, który przypomina nam o cudzie narodzin. Te wszystkie niesamowite cechy zaczną zanikać na zawsze już po upływie kilku tygodni. Celem fotografii noworodkowej jest uchwycenie tego nadzwyczaj ulotnego okresu życia twojego dziecka. To jest sesja, która skupia się na pięknie i wyjątkowości maleńkiego cudu, jaki wydałaś na świat.
P: Moja przyjaciółka ma za sobą sesję bożonarodzeniową swojej rodziny. Mówi, że jej fotograf wykonuje również zdjęcia noworodków. Czy decydując się na niego, dokonałabym dobrego wyboru?
O: Może tak, a może nie. To, że twoja przyjaciółka ma pozytywne doświadczenia związane z pracą tego fotografa, przemawia na jego korzyść. Aczkolwiek, fotografia noworodkowa jest wyjątkową odmianą fotografii. I nie każdy może się nią zająć. Wykonałam wiele sesji dziecięcych, rodzinnych, osób starszych oraz zdjęć ślubnych, i muszę powiedzieć, że w porównaniu z nimi fotografia noworodkowa wymaga zupełnie innych umiejętności. Najważniejszą rzeczą jaką ty jako odbiorca możesz zrobić, to skrupulatnie spojrzeć na portfolio fotografa. Nie każdy będzie świetnym fotografem noworodkowym tylko dlatego, że robi wspaniałe zdjęcia.
P: Wydaje się, że jest wielu fotografów, którzy mówią o sobie jako o specjalistach fotografii noworodkowej. Czy w związku z tym powinnam patrzeć na najtańsze oferty?
Cena w rozumieniu konsumentów jest zawsze kluczową kwestią, ale musisz pamiętać stare powiedzenie: „dostajesz to, za co płacisz”. Najniższa cena nie jest dobrym argumentem, który powinien zaważyć nad tym, kto zrobi zdjęcia twojemu dziecku. Bardzo często najtańszy fotograf jest również najmniej doświadczonym fotografem. Musisz pamiętać, że właśnie ta osoba będzie trzymała twoje dziecko, koiła je oraz aranżowała pozy. Tu nie chodzi wyłącznie o robienie zdjęć, to upewnianie się, że pracujesz z kimś kto:
-
wie jak właściwie obchodzić się z noworodkami
-
stawia bezpieczeństwo twojego dziecka na pierwszym miejscu
-
dostarczy ci piękne zdjęcia, jako wynik swojej końcowej pracy
P: Na co powinnam zwrócić uwagę wybierając fotografa noworodkowego?
O: Najważniejsze, by uważnie przejrzeć jego portfolio szukając spełnienia określonych warunków:
1. Zdjęcia powinny być klasyczne i ponadczasowe
Zdjęcia te będą przy odrobinie szczęścia pamiątką rodzinną, jaką przekażesz przyszłym pokoleniom. Dzięki odpowiedniemu postprocessingowi dziecko nie będzie mieć np. sinej lub nienaturalnie czerwonej skóry.
2. Dziecko z fotografii powinno skupiać uwagę oglądającego
Kiedy patrzysz na zdjęcie, zadaj sobie pytanie “Co od razu przykuwa mój wzrok?”. Czy podziwiasz skarb jakim jest dziecko czy rozpraszają cię sceny wśród sztucznych kwiatów, ogromnych przepasek, spódniczek baletnicy itp.?
Im mniej rekwizytów, tym lepszy fotograf. Zadaniem fotografa jest umiejętne ułożenie dziecka w ciekawej pozie, co sprawi że jest ono jedynym źródłem na jakim skupi się oglądający. Powinien umiejętnie dobierać dodatki, które nie przytłaczałyby maluszka, nadawały charakter zdjęciu i podkreślały styl fotografa.
3. Dziecko powinno wyglądać komfortowo, spokojnie.
W fotografii wyraz twarzy jest niezwykle ważny. Noworodki są niezwykle gibkie, dlatego w przeciągu pierwszych dwóch tygodni życia mogą zostać ułożone w wiele niesamowitych póz. Pozycje te mogą sprawiać wrażenie niewygodnych, ale w rzeczywistości są dość wygodne dla dziecka, naśladują bowiem jego ułożenie w łonie matki. Umiejętny fotograf będzie w stanie ułożyć dziecko w dowolnej pozycji, czemu jednocześnie towarzyszyć będzie spokojna, senna a nawet czasami uśmiechnięta twarz.
P: Czy są jeszcze jakieś pomocne rady, coś co powinnam wiedzieć?
O: Niektórzy fotografowie wykonują sesję w twoim domu, podczas gdy inni proszą, byś przyszła do ich studio. Zwykle to tylko osobiste upodobania fotografa i jeśli jest on dobry w tym co robi, nie ma to znaczenia.
P: Jestem w ciąży. Na kiedy powinnam zaplanować sesję noworodkową?
O: Większość fotografów doradzi ci, abyś będąc jeszcze w ciąży umówiła się na sesję. Im większe wyprzedzenie, tym lepiej dla was wszystkich. Ponieważ precyzyjna data porodu jest ciężka do przewidzenia, fotografowie zarezerwują dla ciebie sesję w założonych ramach czasowych. Oni zdają sobie sprawę z faktu, że w danym okresie czasu mogą umówić się wyłącznie na ograniczoną liczbę sesji. Jeśli z decyzją będziesz czekać do czasu porodu, to może okazać się, że fotograf ze względu na zbyt krótki okres wyprzedzenia nie będzie
w stanie podjąć się zlecenia. Dodatkowo, jeśli kontaktujesz się z fotografem w trakcie ciąży, jest to o jedną rzecz mniej, o którą musisz się martwić po wydaniu na świat swego dziecka. Co więcej masz szansę na bliższe poznanie fotografa, a co za tym idzie, dzielenie się pomysłami odnośnie sesji fotograficznej.
[…] dzisiejszej modelki pojawiło się przy okazji artykułu „Wybieramy fotografa noworodkowego” dzisiaj wstawiam pozostałe zdjęcia z naszej wspólnej sesji. Mama Niki skontaktowała […]